67520584_599096533950478_4304752215047798784_o.jpg

W niedzielę 21 lipca 2019 roku już po raz czwarty z Rokit wyruszył Bieg Pamięci o Bohaterskich Partyzantach TOW Gryf Pomorski.

To właśnie oni wraz ze swoimi rodzinami jako jedni z pierwszych rozpoczynali ruch pielgrzymkowy do Matki Boskiej Sianowskiej. W ramach uczczenia pamięci partyzantów, które jest elementem tradycji szkoły podstawowej im. Gryfa Pomorskiego w Rokitach, grupa nauczycieli zainicjowała cztery lata temu biegową pielgrzymkę do Sianowa w dniu Wielkiego Odpustu Kaszubskiego.

W tegorocznym biegu wzięło udział dwóch biegaczy i dwie osoby asystujące, które zabezpieczały bieg jadąc samochodem. Wydarzenie rozpoczęło się już tradycyjnie od błogosławieństwa udzielonego przez proboszcza parafii Rokity ks. Mariusza Łąckiego.

Po raz kolejny w 33-kilometrowej trasie biegacze spotkali pielgrzymów rowerowych jadących z Czarnej Dąbrówki. Na wspólnym przystanku mogli oni skorzystać z poczęstunku regeneracyjnego, który dał energię na drugi etap rajdu rowerowego i biegu.

Po przybyciu na miejsce biegacze złożyli znicz przy tablicy upamiętniającej partyzantów zamordowanych w trakcie wojny przez hitlerowców. Oby pamięć o tych bohaterach nigdy nie została zatarta, tak jak niestety zacierają się litery na tejże tablicy...

Następnie biegacze i rowerzyści dołączyli do tysięcy pielgrzymów biorących udział w uroczystej mszy świętej celebrowanej przez księdza biskupa diecezji pelplińskiej Ryszarda Kasynę. W kazaniu ksiądz biskup poruszył ważną kwestię jedności i miłości, których brakuje w naszym życiu coraz bardziej.