20180722_060441.jpg

W dniu 22 lipca (niedziela), jak co roku od 2016, czworo nauczycieli z naszej szkoły wzięło udział w Biegu Pamięci o Bohaterskich Partyzantach Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski.

Biegowa pielgrzymka z Rokit do Sianowa odbywa się zawsze w dzień odpustu Matki Bożej Sianowskiej - Królowej Kaszub. W ten sam dzień ruszyła drugi rok z rzędu pielgrzymka rowerowa, w której tym razem wzięło udział 35 rowerzystów.

W tym roku wśród pięciorga biegnących pielgrzymów po raz trzeci znalazło się nasze szkolne biegające małżeństwo: pani Jola i pan Piotr Szczerba, pani Dorota Finster-Dziadek oraz pan Dawid Gralak a także absolwent Szkoły Podstawowej w Rokitach, Grzegorz Lejk (ukończył szkołę w 2008 roku). Dziękujemy również za obsługę techniczną mężowi pani Doroty, panu Remigiuszowi (kierowca samochodu, obsługa medialna).

Ponad 32-kilometrową trasę biegu uczestnicy pokonali w czasie 3h 26 min 49 s. Na 20 kilometrze biegu i pielgrzymki rowerowej w trakcie przerwy na pielgrzymów czekała niespodzianka przygotowana przez GCKiB Czarna Dąbrówka w postaci gorącej zupy regeneracyjnej, którą przywiózł sam Pan Dyrektor - Dariusz Narloch. Pielgrzymi biegowi zostali również ugoszczeni kawą, ciastem i owocami przez mieszkańców miejscowości Bukowo.

Ostatnie kilometry przed Sianowskim sanktuarium to spotkania z innymi pielgrzymami pieszymi i rowerowymi, wśród których zdumienie i podziw wywołał widok pięcioosobowej grupy pielgrzymów biegowych.

Jak co roku pielgrzymi z Rokit po przybyciu do Sianowa uczcili pamięć partyzantów TOW Gryf Kaszubski straconych przed sianowskim sanktuarium w dniu odpustu w 1941 roku. Moment zadumy nad pamiątkową tablicą natchnął uczestników do przeprowadzenia kolejnej inicjatywy, o której poinformujemy w najbliższym czasie. Następnie pielgrzymi biegowi oraz rowerowi wzięli udział w sumie odpustowej prowadzonej przez bpa Ryszarda Kasynę, po której rowerzyści ponownie wsiedli na swoje pojazdy i wrócili do Czarnej Dąbrówki. W sumie na trasie Czarna Dąbrówka - Sianowo - Czarna Dąbrówka pielgrzymi pokonali na rowerach 86 km. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że inicjatywa jest godna kontynuowania w latach następnych.

Opracował: Dawid Gralak