m_GTEL4953.jpg

W piątek, 8 czerwca, po raz pierwszy w historii nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona. Zgodnie z tradycją opisaną przy wyborze imienia dla naszej szkoły, swoim imieniem upamiętniamy, między innymi, funkcjonującą w trakcie drugiej wojny światowej Tajną Organizację Wojskową Gryf Pomorski.

Ta konspiracyjna organizacja działała początkowo na terenie Kaszub, a w miarę rozwoju objęła swoimi działaniami teren całego województwa pomorskiego.

Dzień Patrona rozpoczęliśmy od apelu, w trakcie którego odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz hymn szkoły. Obydwa hymny śpiewaliśmy oczywiście w towarzystwie sztandaru naszej szkoły. Przywitania i przedstawienia planu dnia dokonała pani dyrektor, która również wyjaśniła, że ten dzień jest również jednym z elementów szkolnych obchodów Roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pani wicedyrektor opowiedziała historię nadania imienia naszej szkole. Następnie pan Dawid Gralak objaśnił szczegóły gry terenowej, którą opracował, a w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Uczniowie klas 0-3 po opieką swoich wychowawców przemierzali najbliższe otoczenie naszej szkoły wykonując zadania przygotowane przez swoje panie w ramach gry terenowej "Na tropie Gryfika" opartej na legendzie "Przygody Gryfika, czyli o tym jak Gryfik stał się Gryfem". Ta legenda została napisana przez uczniów naszej szkoły w ramach działań przygotowujących do nadania imienia szkole.

Uczniowie klas 4-7 oraz drugiej i trzeciej klasy gimnazjum w trakcie gry terenowej "Po stokroć NIE!" poznawali historię TOW Gryf Pomorski oraz historię Polski od czasów wojennych po dzień dzisiejszy poprzez odnalezienie 4 punktów wyznaczonych w Rokitach i w okolicach Rokit. Każdy punkt przybliżał uczniom inny aspekt wojny. W pierwszym punkcie uczniowie zapoznali się z okrucieństwami, które zadawali agresorzy miejscowej ludności, a przeciwko którym buntowali się partyzanci. Drugi z punktów opowiadał historię działalności konspiracyjnej, a zwłaszcza potyczek partyzantów z siłami wroga, tworzenia bunkrów i ich obrony. Trzeci punkt prezentował instalacje oraz obiekty tworzone przez okupantów oraz przybliżał niektóre ze stu zbrojnych akcji przeciwko okupantom przeprowadzone przez partyzantów TOW Gryf Pomorski. Czwarty punkt nawiązywał do wolności oraz demokracji, o którą walczyli, między innymi partyzanci, a którą cieszymy się obecnie oraz prezentował postacie z historii Polski, które docenione zostały na arenie międzynarodowej.

Wykonując opisane powyżej zadanie główne każda z klas miała do wykonania również zadania dodatkowe, które obejmowały przydatne w życiu szkolnym i codziennym sprawności, takie jak elementy musztry, elementy pierwszej pomocy czy też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych lub partyzanckich.

Na zakończenie tego dnia pełnego przygód pani dyrektor zaprosiła wszystkich na dania z grilla i podsumowała ten dzień przypominając, że od tej pory Dzień Patrona na stałe wpisuje się w kalendarz uroczystości szkolnych i będzie obchodzony w okolicach 7-8 czerwca, dla upamiętnienia dat najbardziej spektakularnych akcji partyzantów z Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski.