24 IV 2026 r. Dzôtczi ze szkòłë jachałë na XV Marsz z Faną. Nôprzód w Òsłoninie bëłë zôpisë i szpacérã sztrãdã mòrza .

Paùza bëła w Òsadze Łowców Fok. Tam bëlë:  wójt gminē Pùck ,co òpòwiödôł ò 35- lecém òbchòdów gardu Pùck i redoscë, że wanożnicë z faną szlë akùratno wedlë mòrza  stegnama  pùcczi zemi. Prezes ZKP Bòżena Ùgowskô  pòdczorchiwała piãkno kaszëbsczich strón i  mòżlëwòtã jich spòkójnégò òbezdrzenia.Dzôtczi słëchałë prowadnika a pózni zrobiłë kôrtã  robòtë. Bëło losowanié. Niechtërny dobëlë nôdgrodë.

W  Rzucewie më widzelë zómk Jana III Sobiesczégò a w Pùckù sztaturã gen. J. Hallera, co miã przëbôczëc wszëtczim ò zdenkù Pòlsczi z mòrzem w 1920 r.

Na kùńc pùcczanie ùgòscëlë wanożników  bigosã. Czas nëkôł i më jachalë do swòjich chëczów. Ta wanoga bëła cekawô i w nôlëpszim towarzëstwie.