11-listopada-3470x1735.jpg

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku.

Który odzyskaliśmy po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia, kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, tańcami oraz recytacjami wierszy, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil.

Zgodnie z tradycją w naszej szkole – uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób po raz  kolejny  włączyliśmy się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdzie uczniowie z całej Polski w tym samym czasie wspólnie śpiewają hymn z okazji Święta Niepodległości – #Szkoładohymnu.